Εάν κάποιο παιδί εμφανίσει συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19 τα βήματα σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ ,που έχουν έρθει στο σχολείο , είναι τα εξής:

• Οδηγούμε το μαθητή στον προκαθορισμένο χώρο αποκλειστικής χρήσης (αίθουσα εκδηλώσεων) και παραμένει κάποιος μαζί του με χρήση προστασίας (μάσκα).
  • Ο μαθητής φοράει προστατευτική μάσκα και εφαρμόζει στα χέρια του  αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα. Τα ίδια ακριβώς μέτρα εφαρμόζει και όποιος θα μείνει μαζί του στον ίδιο χώρο.
  • Το σχολείο οφείλει να ενημερώσει αμέσως τους γονείς /κηδεμόνες του μαθητή, οι οποίοι θα πρέπει να παραλάβουν το παιδί και να επικοινωνήσουν με τον οικογενειακό τους γιατρό.
  • Στην περίπτωση που η κατάσταση του μαθητή κριθεί κρίσιμη και επείγουσα θα πρέπει να μεταφερθεί από τους γονείς/κηδεμόνες  σε εφημερεύον νοσοκομείο για άμεση αντιμετώπιση.
  • Μετά την απομάκρυνση από το σχολικό χώρο , καθαρίζονται οι χώροι στους οποίους δραστηριοποιήθηκε.
  •  Ιατρική αξιολόγηση και σύμφωνα με την κρίση του θεράποντος ιατρού, εφόσον το παιδί εμφανίζει συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19, θα πρέπει να γίνει κατά προτεραιότητα μοριακό διαγνωστικό τεστ.
  • Εν αναμονή του αποτελέσματος, το παιδί παραμένει σε απομόνωση και κατ’οίκον νοσηλεία, σε καλά αεριζόμενο δωμάτιο, ενώ το σχολείο συνεχίζει κανονικά τη λειτουργία του (https://eody.gov.gr/neos-koronoios-covid-19-
    odigies-gia-frontida-ypoptoy-kroysmatos-sto-spiti/).Τ
  • Το σχολείο πρέπει να ενημερωθεί το συντομότερο και να διαχειριστεί με απόλυτη διακριτικότητα την κατάσταση , σε συνεννόηση με τον ΕΟΔΥ και τον γιατρό του παιδιού, προφυλάσσοντας τα προσωπικά δεδομένα μαθητών και εκπαιδευτικών.
  • Στην περίπτωση που το άτομο διαγνωστεί  ως επιβεβαιωμένο κρούσμα το σχολείο ενημερώνει τον ΕΟΔΥ και την αρμόδια Διεύθυνση ΠΕ και λαμβάνονται τα κατάλληλα μέτρα.